Vady, které bývají u plemene BIRMA důvodem pro vyřazení kotěte z chovu, případně k vyloučení jedince z účasti na výstavách:

*zalomený ocas
*krátká, dlouhá, či zcela chybějící ponožka  /ponožky/
*špatné zabarvení  /ponožky, šporničky, fleky a skvrny v celobarevných plochách a odznacích/
*špatný tvar hlavy
*příliš světlá barva očí, špatný tvar očí, šilhavost
*tmavá barva břicha
*tmavá náprsenka
*fleky na čumáčku, či v oblasti obličeje
*jakékoliv deformace kostry
*jakákoliv dědičná vrozená vada, onemocnění


/pravá přední ponožka je příliš krátká/

 




/bílá špička ocásku/


/levá zadní ponožka je krátká/
 
 

 

Jak jsme již zmiňovali, chov tohoto plemene není u nás příliš rozšířen, i když povědomí o něm je přecejen větší, než před pár lety. Každého, kdo by se rád podílel na rozšíření chovu těchto nádherných koček je třeba upozornit, že se nejedná jen o rozhodnutí po stránce záliby a zapálení. Skutečný chov má dobrý plemenný základ, rozhodně se začínající nadšenec, který si pořídí jeden chovný pár, nemusí setkat hned s úspěchem...A to jak pokud jde o výstavy, tak o chov samotný. Zejména pokud jde o ponožky, které jsou velice přísně posuzovány, bývá více koťátek, která nebývají vhodná k dalšímu chovu právě pro absenci nebo nesouměrnost ponožek a šporniček. Samotný chov může být zpočátku i nákladnější záležitost a přecejen nestačí do budoucna jen 1 kočička a kocourek. - Zkrátka jeden pár ještě chov nedělá. Opravdový chov se vyvíjí nějaký čas, kdy se sejde alespoň několik kočiček s kvalitními dědičnými chovnými znaky a v různých barevných varietách. Počet kocourů může být sporný, většinou má chovatel minimálně jednoho a další krytí vyjednává u jiných chovných stanic a mnohdy i v zahraničí. Pochopitelně dobrý chovatel dbá na to, aby již tak šlechtěnou rasu nekazil tím, že dopouští krytí u přímých příbuzných kočiček, natož u jejich vlastních potomků... A vůbec by tak nějak neměl budit dojem, že chová kočky jen pro peníze. Vizitka dobrého chovatele se může dost odrazit i na kvalitě vašeho mazlíčka. A to platí všeobecně, nejen u Birem.
Ještě se nestalo, aby kotě, které není vhodné pro chov, nenašlo majitele, který touží po mazlovi, nemá ambice vystavovatele, natož chovatele. Stává se ale i to, že naprostého šampióna, který má předpoklady pro spoustu titulů a velmi dobré dispozice pro chov, si odnese milovník zvířat, který si mazlíka nechá pro své potěšení a neřeší to, že má doma potencionálního šampiona.:-)
V každém případě je třeba říci, že chov těchto nádherných Birmiček vyžaduje nejen zapálení, ale i trpělivost a finance...

zpět na úvodní stranu

 

galerie

 

chceme si pořídit kočku?

 

historie

 

chovatel

Zpět na úvodní stranu