zpět na úvodní stranu , zpět péče o kočičku

Stojíte před otázkou, kde si pořídit koťátko???
...snad vám bude ku pomoci několik slov na toto téma..

Pokud chcete kotě na chov, pak pro vás připadá jen jedna volba a to je kotě z chovné stanice. Stačí si prolistovat knížky a vybrat plemeno a najít správného chovatele:-) Ten se hledá dobře na výstavách, kde máte možnost seznámit se i s různými plemeny nejen na obrázkách, ale v živém provedení.
Doporučujeme návštěvu u chovatele, kde si prohlédnete chovnou stanici, setkáte se jeho zvířaty, můžete se zeptat na aspekty souvisejícím s chovem, vybrat si od které kočičky byste rádi potomka.Je dobré vidět rodiče kotěte, které si pořizujete a podmínky, ve kterých kotě následně vyrůstá, než je dost zralé na to, aby mohlo být odebráno od matky. Chovný řád ukládá stáří 13ti týdnů. Zázemí chovatelské stanice mohou být různá. Liší se kvalitou a různorodostí a přístupem chovatele.

Kočička z chovu bude předána do nové rodiny s rodokmenem/PP/, očkovaná, naučená základním návykům, chovatel by měl zajistit zdraví a péči, která je potřebná do 13 týdne věku.Pochopitelně, že takové kotě nebude zadarmo.
Co vlastně zahrnuje cena takového kotěte z chovu?
Povinností chovatele je dodržovat chovný řád, který mu ukládá nejen chovat kočky zdravé, dbát na správnou výživu a lékařská ošetření, pravidelná očkování, ale např. i to, že kočka smí mít pouze 2 vrhy živých koťat v jednom roce, doporučuje však pouze 3 vrhy za 2 roky. /Kočička vyčerpaná častými porody nemusí rodit zdravá dítka a koťátka pak mohou být slabá a daleko náchylnější k různým zdravotním potížím./

Svá chovná zvířata chovatelé pravidelně očkují a testují na nemoci, které jsou nejen nežádoucí, ale i hrozbou pro samotné zvíře i chov. /např.FELv a FIV, někteří u svých koček nechávají dělat i testy na přítomnost koronavirů, z nichž některé mohou způsobit FIP, neboli infekční peritonitidu-zánět pobřišnice, který je smrtelný!/
Každá čistokrevná kočka má pochopitelně PP a musí se zúčastnit výstavy a získat chovnost, než je puštěna do chovu a stane se tak kočkou CHOVNOU. Pozor, to je rozdíl.Čistokrevná a chovná kočka není totéž. Pochopitelně, že chovatel má velké náklady i s tím, aby byl chov co nejkvalitnější - například díky importu z ciziny.
Chovný řád zakazuje použít k chovu kočičku nebo kocourka, kteří nemají PP a nebo chovnost nezískali. Jedná se o to, aby koťata z chovu byla ZDRAVÁ, vyloučil se přenos jakýchkoliv vad na potomky a aby koťata odpovídala standardu plemene. /např. šilhavost, vady lebky, vrozené nemoci, polydaktylie-mnohoprstost, kýla, hluchota, různé deformace kostí a orgánů a také vady optické, které zahrnují barvu a tvar, kvalitu, tvar a délku srsti, velké/malé uši, tvar hlavy..., zkrátka typické znaky toho kterého plemene/ Měli byste mít tedy jistotu, že kotě odpovídá plemennému standardu a že je zdravé a je eliminován výskyt přenosných chorob.
Chovný řád ukládá chovateli koťata dávat k odběru až ve stáří 13ti týdnů, odčervená a očkovaná, resp. přeočkovaná základním očkováním a přeočkováním: vzteklina, panleukopenie neboli kočičí mor, kočičí rýma-rhinotracheitida. Někteří očkují i mimo rámec svých povinností.
Všechna koťata narozená v chovu musí mít PP!!! Žádný skutečný chovatel vám kotě bez PP neprodá /pouze se může stát, že kotěti vystaví PP a nechá si ho u sebe do doby kastrace kotěte a pak vám ho vydá. Na to má právo/.
Další výhodou kotěte z chovu je i to, že máte na koho se obracet, když si nevíte radu, protože kvalitní chovatel je vám rád nápomocen a zná i specifika plemene, které chová.

Každé kotě, které se v chovatelské stanici narodí má PP. Zde je uvedeno datum narození, jméno kotěte, jméno stanice, pod kterou organizaci chovatel patří, plemeno, barva, pohlaví a celá linie rodičů a prarodičů. Při koupi kotěte od chovatele dostanete smlouvu, ve které je uvedeno, zda se jedná o jedince chovného a nebo nechovného, kde je doporučena kastrace.Cena chovného a nechovného kotěte se pochopitelně liší. A pohybuje se opravdu ve velice rozdílných sumách od několika tisíc až do stovek tisíc, v závislosti na zemi, chovné stanici a hlavně plemeni.

Ještě malý dodatek ke kotěti, se kterým chcete jezdit po výstavách. Samozřejmě je ještě cesta, kdy docílíte chovnost u nalezence, který má pak také nárok na vystavení PP a udělení chovnosti. Ale je to dlouhá, strastiplná cesta a nemusí být vůbec úspěšná. A navíc - divoké kočky snášejí pobyt na výstavách velice špatně.
Bohužel se už i v řadách chovatelů rozmáhá výskyt množitelů. Jedná se o ty, kteří se nazývají chovateli, ale nejednají v souladu s chovným řádem a snad i se svědomím člověka, který má ke svému chovu nejen vztah, ale i povinnost. Za chovatele se považují ve chvíli, kdy vlastní jeden chovný pár a jsou schopni dopustit, že nehlídají plánované krytí a kočičku nechají zabřeznout i 3-4x do roka a to i po vícečetných porodech. Je to sobecké, nešetrné a především nezodpovědné vůči kočce - matce i jejím potomkům. Jsou to lidé, kteří hledí na peníze a chovatelství je pro ně pouze OBCHOD.
Najdou se tací, kteří mají 15 a více koťat v jednom roce na jedné kočičce a tak nemohou dodržet ani předpoklad zdravého odchovu, protože matka takových koťat je oslabená a to se podepisuje i na jejích potomcích /a třeba ne hned, ale až v budoucnosti, kdy kotě může být v dospělosti náchylnější k různým onemocněním/.
Doporučujeme proto při zamýšlené koupi koťátka ptát se i na to, kolikátý je vrh kotěte, z kterého jedinec, o jehož koupi uvažujete, pochází a jak je stará jeho matka! /
Kočka, které je 12 let může být totiž v daleko lepší kondici, než matka 4letá, pokud je nakrývaná plánovaně a šetrně./

Pokud toužíte po mazlíkovi, se kterým se na výstavu nechystáte, máte několik možností výběru.
Chov, útulek, nalezence, který se vám připlete pod nohy, kotě od "množitele", případně prostě odněkud z chaty, či od nějakého známého, kterému se právě narodila koťata. Bohužel, např. po prázdinách se ocitá mnoho koťátek na ulici jako přítěžek, který rodiče dětem dovolili vzít z prázdin a pak se jim nechce o dalšího člena rodiny pečovata prostě ho vyhodí:-(
Je jen důležité se rozhodnout, jestli chcete jakoukoliv kočičku a nebo Vám jde o určitá vzhled. Tím jasně vyslovíte požadavek na plemeno.Chcete-li totiž kočku, která bude vypadat tak a tak, tak jste adeptem na koupi mazlíka s PP. Kotě bez PP Vám nikdy nezaručí, co z něj vyroste a cena se při tom většinou moc neliší od koťat na mazla od chovatelů. Mnoho lidí netuší, že to, za co platí u koťat s PP není samotný průkaz. Ten je otázkou pár set. U chovatele platíte za vysoce kvalitní krmivo, péči veterináře, dražší vakcíny a hlavně za plemenný standard a vše, co chovatlesví - obzvláště to kvalitní - obnáší..
Přirovnám to ke psům.Chcete-li kokršpaněla, koupíte si ho s PP a máte jsitotu, že z něj kokr vyroste. Pořídíte-li si psa bez PP, nemůžete se divit, že kokr doroste velikosti menšího telátka a nebo nápadně připomíná pudla. U koček je to stejné. Jde vám např. o medvědí hlavu a mohutnost Britky? Pak si pořiďte kotě s PP - i na mazla.U jiného totiž nemáte záruku, že se kočka bude Britce alespoň podobat. Natož, že opravdovou Britkou je.Vyberete-li si dražší plemeno, pak nečekejte, že od množitele, který nabízí kotě bez PP, získáte kotě za zlomek ceny a pokud ano, platíte stejně méně především za to, že budete zklamáni, až kočina vyroste, protože zjistíte, že se jedná o nějakého křížence. Nemusí to v žádném případě ovlivnit lásku k vašemu mazlíkovi, ale uvědomte si, že platíte za křížence, kterých běhá, bohužel, spousty po ulicích a nebo čekájí v útulku na někoho, kdo by jim dal domov :-( A toho můžete mít zadarmo a nebo cca do 500,-.A budete se mít vzájemně stejně rádi:-), jako když koupíte kotě jinde.

Pokud si pořídíte kotě z chovu, bude vás mazlík stát méně, než chovné kotě, máte záruku, že bude vypadat tak, jak jste chtěli /buď bude odpovídat plemennému standardu zcela a nebo bude mít kosmetickou vadu, kvůli níž je z chovu vyloučen/. Budete mít záruky v podstatě stejné, jako u chovného kotěte, jen s tou podmínkou, že v určitém věku zvířátko vykastrujete a vzdáte se tím výstavní kariery určené na chovnost a možnosti množit./mnohdy jsou totiž na mazlíka prodávána i koťata vhodná k chovu, pokud je zájem - to záleží na výběru zájemce a dostupnosti koťat od určitého plemene/

Pokud si pořídíte kočku z útulku, zde se nalezená zvířata vyšetřují, léčí, odčervují a poskytne se jim potřebná veterinární péče včetně očkování, takže tam byste měli mít kromě pocitu, že pomáháte opuštěné, ztracené nebo dokonce týrané duši najít domov záruku, že si berete zdravou kočku, pokud nemá vadu, či nemoc, na kterou jste upozorněni /dieta, chybějící ouška, oči, tlapky, ocásky - většinou následek úrazu či špatného zacházení apod./
Zde bývá nevýhodou, že většina nových majitelů chce koťátko a v útulku je jich relativně nedostatek a převažuje nabídka dospělých jedinců. Ale tak to nemusí být vždy. Také se jedná o různé míšence ras a podob:-) To ovšem neznamená, že zde nenajdete krásného mazlíčka, kterého si zamilujete.
Pokud stojíte o mazlíka a nezáleží vám na věku, barvě a podobě, pak je to volba, která uspokojí vás a dá domov někomu potřebnému, takže kromě vlastního uspokojení budete mít i dobrý pocit z humánního činu. A nezapomínejte, že útulky jsou většinou spíš dost prodělečné:-(

Nalezenec vás sice nestojí nic, pokud jde o pořizovací hodnotu, ale pochopitelně musíte počítat s tím, že je třeba nováčka v každém případě donést k veterináři, který by měl zkontrolovat jeho zdravotní stav a měl by kotě naočkovat potřebnými vakcínami.Případné další léčení nemusí být žádné, ale také vás mohou překvapit choroby, s kterými jste nepočítali a jejich následná léčba. Nicméně i to asi převýší dobrý pocit, že jste jednomu bezdomovci dali nejen domov, ale i lásku a zázemí. Musíte počítat s tím, že divoké kotě odchycené venku si nemusí zvyknout na život pouze v bytě a také asi nikdy nebude zcela klidným mazlíčkem, protože už si okusilo život divoké kočky.

Kotě od "množitele"může mít různou pořizovací hodnotu, záleží čistě na tom, kolik si majitel kočička a koťat řekne a zdali cenu akceptujete. Koťata rozhodně nebývají zadarmo. Abychom si vysvětlili pojem množitel. Říká se tak někomu, kdo kočky prostě množí, nehledí na to, zda je bude kam umístit a nedrží se žádných předpisů a následně je prodává. Většinou jako kočku "určitého plemene", ale bez PP. Nekastruje a tím pádem ztrácí kontrolu nad tím, kolik a jakých koťat se mu narodí a hlavně jak budou vypadat.Od matky koťata dává většinou dříve, než je pro kotě samotné prospěšné, čili např. už v 6-10 týdnech. Některému se nechce investovat do základní veterinární péče, která je pro chovatele doslova povinností. Tito množitelé v konečném důsledku dělají starost i mnoha útulkům a těm, kterým na zvířátkách opravdu záleží, když pak díky nim stoupá množství divokých koček, o které se nikdo nestará a Ty se pak nekontrolovaně se množí dál.

Kotě od známého, který vlastní venkovskou nekastrovanou kočičku, je zadarmo, záleží na vůli toho konkrétního člověka a vaší domluvě, na čí náklady půjde základní očkování a prohlídka veterináře. V podstatě zde znáte prostředí, odkud kotě pochází, při nejmenším matku koťat, někdy i kocoura, takže alespoň minimálně můžete předpokládat, která nemoc vás zaskočí a která ne a jaké budou vaše další výdaje.

Závěrem lze říci, že kotě, které není z chovu a náklady na jeho pořízení jsou minimální, v konečném důsledku nemusí být zrovna to nejlevnější. Může se prodražit jeho následná péče/Ale také nemusí/. A pokud vám nezáleží na tom, jak kočka vypadá a co je to za rasu /případně jste smířeni s různými a neodhadnutelnými nároky na léčbu/, asi budete vhodným adeptem na jeho pořízení. To ovšem pochopitelně neznamená, že kotě z chovu nebude nikdy nemocné a nečekají vás žádné výdaje za jeho léčbu. Je to jako u lidí. Jsou silní a slabí jedinci, jsou výjimky, které potvrzují pravidlo, atd.
Konečné rozhodnutí bude na konec stejně jen na vás, výchozí radou by snad mělo být jen toto:
1/ stojíte-li o konkrétní plemeno, jděte k chovateli. JEN TAM máte jistotu, že zakoupíte skutečně to plemeno, které jste si vybrali a že má náležitou zdravotní péči. A stejnětak jeho předci.
2/ Nezáleží-li vám na barvě, ani rase, jistě bude dobrým skutkem pomoci některé kočičce, která je v útulku a čeká na pohlazení a lásku.
3/ KAŽDÁ kočička je něčím krásná, každá má svou jedinečnou osobnost, každá může být pro vás tím pravým vymazleným členem rodiny, poku jí vy dáte potřebnou péči a lásku. Každá, chovná i nechovná, je osobností a nese si své kouzlo a stojí za to mít ji rád..

zpět na úvodní stranu

 

kočičí citáty   MURPHYHO ZÁKONY o kočkách   kočičí zákony   "NEZBYTNÉ RADY"
pro udržení zbytku Vašeho rozumu a trpělivosti